Kósa Lajos úgy értékelt, hogy az önkormányzatok csak ebből az összegből is jelentős többlethez fognak jutni. A kormány 2021-ben 4-5 százalékos gazdasági növekedéssel számol, így az önkormányzatok iparűzésiadó-bevételei is szükségszerűen emelkedni fognak - tette hozzá, azt is megjegyezve, hogy ez a növekmény nem egyenletesen oszlik el az országban.
 
Tájékoztatása szerint a legnagyobb emelkedés a magyar GDP 40 százalékát előállító Budapesten várható, ezért van az a "szolidaritási számítás", amely alapján ezek az önkormányzatok segítik azokat, ahol nincs érdemi iparűzésiadó-bevétel.
 
Jelezte azt is, hogy ezeken az összegeken felül a Modern városok program és a Magyar falu program keretében további 400 milliárd forintnyi forrást biztosítanak az önkormányzati fejlesztésekhez.
 
A kiemelkedően fontos beruházásokra, amelyek közül Kósa Lajos a Lánchíd felújítását és a Liget-projektet említette, szintén ezeken az összegeken felül biztosít forrást a költségvetés.
 
A Fidesz alelnöke ezek miatt teljesen érthetetlennek nevezte, hogy a baloldali polgármesterek, "élükön a főváros főpolgármesterével" pénzhiányra panaszkodnak. Megfogalmazása szerint a "sírdogálás" és a "jajveszékelés" arra utal, hogy az ellenzéki polgármesterek inkompetensek, nem tudnak gazdálkodni, miközben "elképesztő mennyiségű tanácsadói szerződést és politikai pozíciót finanszíroznak".
 
Kósa Lajos emlékeztetett: 2012 és 2014 között a második Orbán-kormány az önkormányzatoktól 1300 milliárd forint adósságot vállalt át, a mostani ellenzéki polgármesterek pedig - kormánypárti elődeikkel ellentétben - többlettel vehették át az önkormányzatokat.