Kollmann Szilvia, a rendezvényt szervező műtárgy.com ügyvezetője, a Műtárgyak éjszakája projekt igazgatója az esemény szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a háromnapos programsorozat célja, hogy bemutassa a műtárgyak sokszínűségét, közelebb vigye a műtárgyak és a műkereskedelem világát a nagyközönséghez, betekintést engedve a kulisszák mögé is.

Mint mondta, harmadik alkalommal rendezik meg az eseményt, az idén minden eddiginél több helyszínnel és programmal: 52 helyszínen 108 programot állítottak össze. A rendezvényen a bútorok, a fotográfiák, a kortárs ékszerek, a porcelánok, a festmények, a szobrok kedvelői éppúgy találnak programokat, mint a plakátok, a numizmatika, az üveg vagy az extravagáns fejdíszek iránt érdeklődők.

Hozzátette: arra törekedtek, hogy a látogatóknak gazdag művészeti élményben legyen részük, olyan helyekre is eljuthassanak, amelyekre máskor nincs lehetőségük. El lehet például látogatni az ürömi kőfaragóműhelybe, és lesznek becsüs órák, ahol sűrítve kaphatnak képzést a látogatók.

További célkitűzésük, hogy a műtárgyak teljes életciklusát bemutassák. A műhelylátogatásokon az alkotás folyamata látható, a múzeumokban a műtárgyakat teljes pompájukban mutatják be tárlatvezetéseken, és restaurátorműhelyekbe is eljuthatnak az érdeklődők - tette hozzá.

A programban szerepelnek szakmai előadások, workshopok és tematikus séták is. A szakmai előadásokon neves előadók beszélnek a műgyűjtés aktuális kérdéseiről, a gyűjteménymenedzsmentről, a műtárgyhamisításról, a legnagyobb aukciós szenzációkról. A workshopokon az érdeklődők a műtárgykészítés folyamatának lehetnek részesei, például herendi porcelánrózsát formázhatnak, kipróbálhatják a porcelánfestést és a fejdíszkészítést. A tematikus séták során az Országház és környéke érdekességeivel, a rádiózás és televíziózás történetével, kortárs műtárgyakkal és régiségekkel foglalkozó galériákkal ismerkedhetnek meg - sorolta Kollmann Szilvia, kiemelve, hogy idén filmvetítést is tartanak, látható lesz a Ruben Brandt, a gyűjtő című animációs film.

A nagyközönség számára egyébként nem látogatható helyek is megnyílnak a Műtárgyak éjszakáján, köztük a Ludwig Múzeum gyűjteményi raktára, a Képzőművészeti Egyetem Grafikai Műhelye és az Epreskert is.

Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes elmondta, hogy a Fővárosi Önkormányzat az idén is támogatja a Műtárgyak éjszakáját, amelyen több fővárosi kulturális intézmény is részt vesz. A rendezvény olyan bepillantást jelent a budapestieknek egy talán számukra még kevésbé ismert világba, amely hosszabb távú érdeklődést válthat ki - mondta, felhívva a figyelmet arra, hogy a Műtárgyak éjszakája programjai között számos gyerekek számára is érdekes foglalkozás van, amelyek ingyenesen látogathatók.

Tihanyi Kinga, a Szépművészeti Múzeum kommunikációs és marketing igazgatója elmondta: a Szépművészeti Múzeum és három társintézménye, a Magyar Nemzeti Galéria, a Vasarely Múzeum és a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Múzeum is részt vesz a rendezvényen, amely a műtárgyak iránti érdeklődést ösztönzi.

Kiemelte, hogy egyre hangsúlyosabban szeretnének nyitott múzeummá válni, és fontosak számukra a gyerekprogramok, ezeket is ajánlják a Műtárgyak éjszakáján.